کیفری

مصادیق تصرف عدوانی در ملک مشاع و تخریب ملک مشاع

پیگیری پرونده های املاک

تصرف عدوانی چیست؟

تصرف عدوانی که در لغت به معنای تجاوزکارانه یا همان غصب می باشد، یک مسئله حقوقی در پیگیری پرونده کیفری املاک است که برای رفع تصرف می توان از آقای امیر حسین بحرینی وکیل پایه یک دادگستری برای انتخابات کانون وکلا در این خصوص راهنمایی بگیرید. کسی که زمین یا ملکی را به زور و عدم رضایت مالک یا مستاجر غصب کند و از آن بهره برداری کند تصرف عدوانی می گویند.

مدعی می تواند برای تصرف و استیلا هر شی منقول یا غیر منقول یا مشاع و مفروز که نزد شخص دیگری می باشد صرفاً با اقامه دعوی و اثبات ادله مکفی جهت بدست آوردن آن شی اقدام کند.

در بعد حقوقی مدت زمانی که خواهان از سابق ملک یا هر شی را به تصرف در آورده باید به حدی باشد که او متصرف شناخته شود که این مدت با توجه به نظر قاضی و عرف می تواند متفاوت باشد.

پیگیری پرونده های املاک

پیگیری پرونده های املاک

تصرف عدوانی حقوقی و کیفری املاک

رفع تصرف عدوانی در مواد ۱۵۸ تا ۱۷۷ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب مطرح شده که برای تحقق آن سه شرط وجود دارد.

  • سابقه تصرف مدعی
  • لحوق تصرف مدعی علیه یا تصرف خوانده
  • تصرف بدون مجوز قانونی یا تصرف عدوانی

در دعاوی حقوقی مالک نیازی به اثبات مالکیت خود ندارد و با اثبات سابقه تصرف ملک می تواند اقدام به طرح دعوا بر متصرف عدوانی کند.

مطابق ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، تصرف عدوانی نسبت به املاک دولتی یا شخصی حقیقی یا حقوقی در صورتی قابل تعقیب پیگیری پرونده های کیفری املاک می باشد که مالک شاکی باشد و شکایت از طرف مالک صورت گیرد.

جرم شخص متصرف عدوانی در حوقق کیفری املاک، غصب است که حاکم همانطور که گفته شد با توجه به ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی به مجازات ۱ ماه تا یک سال حبس حکم می کند و دادگاه موظف به رفع تصرف عدوانی یا ممانعت حق می باشد.

که این حکم به صورت اجرای فوری رای دادگاه است و درخواست تجدیدنظر مانع اجرای حکم نیست.

پیگیری پرونده های املاک

پیگیری پرونده های املاک

شکایت از جرم تصرف عدوانی کیفری املاک

اگر ملک مورد تصرف عدوانی قرار بگیرد با شکایت به دادسرای محل وقوع جرم و با سند مالکیت می توان مدعی دعوای تصرف شد. در این دعوی اثبات تصرف بدون رضایت ملزوم میباشد اما اثبات مالکیت نیاز نیست و تنها احراز مالکیت کفایت می کند.

تصرف عدوانی ملک مشاع

ملک مشاع به ملکی گفته می شود که در بین دو یا چند نفر مشترک بوده و مالکین در این ملک شریک می باشند. بدون اینکه حدود سهم آنها در آن مال خاص مشخص و مجزا باشد. به این معنا که حد آن از حیث جغرافیا معلوم نیست ولی از حیث حقوقی مشخص و معلوم می باشد. به ملک مشاع در اصطلاح حقوقی اشاعه گفته می شود.

تصرف اموال مشاع بدون رضایت نیز قابل تحقق است. زیرا ملک مشاع متعلق به یک نفر نمی باشد و اگر یکی از شرکا بدون اجازه بقیه در مال دیگران تصرف کند این جرم به حساب می آید.

از آنجا که تصرف ملک مشاع نظم عمومی جامعه را با اقدام سوء نیت بر هم می ریزد به همین دلیل جهت حفظ حقوق و نظم عمومی تحقق این جرم در اموال مشاع کیفری املاک می باشد.

بر اساس ماده ۱۶۷ قانون آیین دادرسی، اگر مالکین ملک مشاع به مرور زمان در مورد استفاده از زمین یا ملک مشاع برای یکدیگر ایجاد مزاحمت کنند یا ممانعتی در حق یکدیگر به وجود بیاورند یک دعوای تصرف عدوانی به وقوع پیوسته و باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

در دعوای تصرف عدوانی ملک مشاعی صرفا مالکیت مطرح نمی باشد. و احراز سبق تصرف خواهان و لحوق تصرف خوانده ضرورت دارد.

پیگیری پرونده های املاک

پیگیری پرونده های املاک

تخریب در تصرف عدوانی

تخریب ملک مشاع در تصرف عدوانی نیز پیگیری پرونده کیفری املاک دارد. برخی از انواع تخریب با توجه به نوع مال می تواند جرایم متفاوتی داشته باشد چون ممکن است که از اموال دولتی، عمومی، مذهبی و … باشد که در این صورت در راستای ارتکاب اعمال خرابکارانه و با اهداف سیاسی می باشد.

با توجه به اصل ۴۷ قانون اساسی، تخریب مال غیر جرم می باشد و مجرم مجازات می شود.

تخریب اموال مشاع و مال مشترک بین متخرب و مالک با توجه به رای وحدت رویه دیوان عالی کشور جرم قابل تحقق است که در بین حاکمان و حقوقدانان در خصوص آنی و یا مستمر بودن جرم تخریب اختلاف نظر است.

در صورتی که پس از تصرف عدوانی و تخریب، متصرف عدوانی اقدام به تخریب ملک نموده باشد، مطابق قانون آیین دادرسی مدنی به محکوم له این حق را داده است که متصرف را مکلف به اصلاح آثار تخریبی نماید.


شما می توانید در پیگیری پرونده های املاک که دارید به صورت حضوری از وکیل پایه یک دادگستری امیر حسین بحرینی مشاوره بگیرید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “مصادیق تصرف عدوانی در ملک مشاع و تخریب ملک مشاع

امکان ارسال نظر وجود ندارد.