دسته‌بندی نشده

عدم امکان مطالبه اجرت المثل ایام تصرف املاک تصرف شده توسط شهرداری ها

مشاوره تخصصی حقوقی املاک

یکی از مسائل مشاوره تخصصی حقوقی املاک که بسیار در دادگاه ها مورد بررسی قرار می گیرد، مسائل حقوقی مربوط به ملک و املاک می باشد. در این متن بنا بر این است که موسسه اعتماد و اندیشه پویا که توسط دکتر امیرحسین بحرینی وکیل پایه یک دادگستری اداره می شود، به حل و بررسی موضوع عدم امکان مطالبه اجرت المثل ایام تصرف املاک تصرف شده توسط شهرداری پرداخت و مشاوره تخصصی حقوقی املاک را در اختیار کسانی قرار داد که با چنین مشکلی مواجه شده اند.

اول از هر چیز لازم است کمی درباره شهرداری و اینکه چطور ممکن است به شهروندان زیان مالی برساند صحبت کنیم.

مشاوره تخصصی حقوقی املاک

مشاوره تخصصی حقوقی املاک

شهرداری در واقع غیر دولتی می باشد و به نوعی یک ارگان مستقل به حساب می آید. این ارگان از طرف دولت مجوز گرفته است تا مسئولیت شهری را به بهترین شکل عهده دار شود. بودجه ای که شهرداری برای ارائه خدماتش نیاز دارد، به صورت عادلانه از کسانیکه استفاده کننده چنین خدماتی هستند دریافت می کند. اما در این بین ممکن است اجرای این خدمات برای اشخاص حقیقی یا حقوقی همراه با خساراتی باشد.

لازم است بدانید که در صورت بروز چنین مشکلی، فرد خسارت دیده می تواند در محاکم قضایی کشور به منظور جبران خسارت از شهرداری طرح دعوا کند.

 

بد نیست بدانید که در صورت اتفاق افتادن موارد زیر، شهرداری موظف به پرداخت خسارت می باشد:

  • اگر شهرداری قراردادی تنظیم کرده و تعهد مالی داده باشد، با توجه به لازم الاجرا بودن و لازم الایفا بودن بایستی به قوانین قرارداد توجه کرده و در زمان مشخص خسارت را بپردازد.
  • اگر شهرداری به صورت غیر قانونی اقدام به تصرف ملکی کرده باشد، به خاطر استفاده از مال غیر، موظف به پرداخت اجرت المثل هم می باشد.
  • اگر شهرداری در پروژه های عمومی خود، نیاز به املاک شخصی افراد داشته باشد، بایستی آن را خریداری کرده و لازم است که ثمن آن را هم پرداخت نماید.
مشاوره تخصصی حقوقی املاک

مشاوره تخصصی حقوقی املاک

موسسه اعتماد و اندیشه پویا که در زمینه مشاوره تخصصی حقوقی املاک اطلاعات خوبی در اختیار عموم مردم قرار می دهد، در بخش بعدی راجع به نحوه وصول تعهدات مالی شهرداری آگاهی هایی در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.

مثلاً در رابطه با پرداخت اجرت المثل ایام تصرف املاک توسط شهرداری، لازم است بدانید که زمانی این خسارت امکان دریافت و مطالبه دارد که فاصله مابین زمان شروع تصرف با لحظه پرداخت بهای ملک افتاده باشد و مالک نتوانسته باشد در این بازه زمانی، از ملک خود بهره برداری و استفاده کند.

اما اگر تصرف ملک به منظور اجرای برنامه های عمرانی باشد، پرداخت اجرت المثل ایام به شهرداری تعلق نمی گیرد و از طرفی موظف است بهای ملک را به قیمت روز بپردازد.

به منظور دریافت مشاوره تخصصی حقوقی املاک در زمینه های دیگر، حضوراً می توانید به موسسه اعتماد و اندیشه پویا سر بزنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “عدم امکان مطالبه اجرت المثل ایام تصرف املاک تصرف شده توسط شهرداری ها

امکان ارسال نظر وجود ندارد.