کیفری

جرایم بازداشت غیر قانونی از دیدگاه قانون

بازداشت غیر قانونی

بازداشت غیر قانونی همواره مورد بحث و گفتگو و پیگیری وکیل ها قرار میگیرد. تعقیب و بازداشت مجرم از وظایف قانونی مجریان قانون می باشد که در پیش رو تحقق عدالت و اجرای قوانین است. البته گاهی این بازداشت و حبس بصورت غیرقانونی صورت میگیرد که قانون برای احقاق حقوق شخص مورد بازداشت قرار گرفته، مجازات هایی را در نظر می گیرد.

بازداشت غیر قانونی

بازداشت غیر قانونی

تعریف بازداشت یا دستگیری غیرقانونی

وکیل پایه یک دادگستری ، امیر حسین بحرینی در مورد بازداشت غیرقانونی اشخاص می گوید؛ که مطابق قانون ۵۷۵ قانون مجازات اسلامی دستگیری شخصی بدون مجوز قانونی که آزادی عمل شخص از وی سلب شده و رفت و آمد شخص مورد تعرض قرار بگیرد، جرم محسوب شده و مجازات دارد.

بازداشت اگر از طرف ماموری باشد که بر خلاف قانون عمل کرده و بدون رعایت قانون اقدام به بازداشت کند، حتی اگر صلاحیت صدور بازداشت و توقیف را داشته باشد، عمل وی غیر قانونی بوده و مشمول مجازات بازداشت غیر قانونی خواهد بود.

همچین این بازداشت، با سلب آزادی شخص برخلاف رضای وی در هر محلی مانند خانه مسکونی یا قایق یا پست کلانتری یا ماشین و غیره می تواند باشد که در هر حالت جرم محسوب می شود.

 

مجازات بازداشت کردن غیر قانونی

مورد بازداشت موقت متهم بر اساس ماده ۳ قانون دادگاه های عمومی و انقلاب باید در مهلت قانونی مشخص شود و چنانچه خلاف قانون و بدون دلیل در بازداشت بماند مقام صادر کننده حکم، عمل بازداشت و دستگیری غیر قانونی انجام داده و برابر قانون باید برخورد شود که به یک تا سه سال حبس یا جزای نقدی از شش تا ۱۸ میلیون ریال محکوم می شود. بازداشت به مدت زمان کمتر از ۲۴ ساعت صورت می گیرد و باید تا ۲۴ ساعت به مقامات قضایی معرفی شود.

توقیف همراه با تهدید به قتل و یا با شکنجه و آزار بدنی مطابق ماده ۵۸۷ قانون مجازات اسلامی به یک تا ۵ سال حبس محکوم می شود و علاوه بر آن به قصاص و پرداخت دیه به شخص بازداشت شده و محرومیت از دولت محکوم می شود.

 

فرق بازداشتهای غیر قانونی و آدم ربایی

هردو موارد فوق از جرایم علیه حیثیت معنوی اشخاص است و همچنین آدم‌ربایی مانند توقیف غیر قانونی در معنای حقوقی جابجایی غیرقانونی و بازداشت کردن یک فرد خلاف میل وی، تعریف می شود که مطابق ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی به پنج تا پانزده سال حبس محکوم میشوند.

جرم آدم ربایی از مصادیق جرایم تعزیری است که قانونگذار با توجه به مصلحت اجتماعی مجازات را تعیین می کند.

بازداشت غیر قانونی

مجازات بازداشتهای غیر قانونی

نتیجه

سلب آزادی اشخاص توسط هر شخصی اعم از ماموران دولتی یا شخص عادی بدون رضایت فرد جرم محسوب شده و مجزات دارد که امیرحسین بحرینی وکیل پایه یک دادگستری در مورد بازداشت غیر قانونی و انجام شکایت های مربوطه شما را یاری می کند.

نوشته های مشابه