کیفری

تجاوز چیست؟ قوانین و مجازات آن را بشناسید

تجاوز

تجاوز به هرگونه رابطه جنسی با بزرگسال و یا کودک با اعمال فشار و آسیب فیزیکی بدون رضایت شخص تجاوز گفته می‌شود. تجاوز جنسی تنها یک خشونت فیزیکی و جسمی نیست بلکه علاوه بر مشکلات جسمانی آسیب‌های روحی و روانی جدی نیز ایجاد می‌کند. این عمل خشونت وار گرچه همیشه با قتل همراه نیست اما اکثر کسانی که دچار تجاوز شده اند تهدید به قتل می شوند، به شخصی که این عمل را مرتکب می شود تجاوزگر یا متجاوز می گویند. برای پیگیری جرایم به موسسه اعتماد و اندیشه در تماس باشید.

تعاریف جرم

تعاریف گوناگونی برای تجاوز جنسی در نقاط مختلف دنیا و در دوره زمان های مختلف تاریخی، ارائه و ثبت شده است. ، در بسیاری منابع حقوقی موجود، آمیزش (مقاربت) جنسی یا انواع دیگر روابط جنسی است که بدون رضایت قربانی، از سوی شخص متجاوز بر او تحمیل می‌شود.

سازمان ملل، آن را تحت عنوان «مقاربت جنسی بدون رضایت»، تعریف می‌کند، از سوی دیگر، بعضی جوامع همچون آلمان، تعاریف جامع تری را بکار می‌برند که در آنها، الزامی برای مقاربت در تجاوز نیست؛ و تجاوز را «تجاوز فیزیکی با ماهیت جنسی، که به یک شخص تحت اجبار اعمال می‌شود»، تعریف می‌کند.

در برخی کتاب های حقوقی مفهوم تجاوز با «رفتار خشونت‌آمیز جنسی» یا «رفتار جنایت آمیز جنسی»، جایگزین شده‌است. اما بسیاری از کتاب های حقوقی تجاوز را آن دسته از اعمالی می‌دانند که شامل نفوذ آلت مردانه به آلت زنانه و سایر رفتارهای جنسی مرتبط، همراه با اعمال خشونت جنسی باشد. به عنوان مثال در برزیل، قانون، تجاوز جنسی را سکس واژینال بدون رضایت فرد تعریف می‌کند؛ بنابراین، تجاوز به مرد، تجاوز مقعدی و تجاوز دهانی شامل این تعریف نیستند.

پلیس فدرال آمریکا تعریف زیر را برای تجاوز جنسی در گزارش جنایی سالانه خود ارایه داده است: ارضای جنسی زن با اعمال زور و برخلاف میل او. در این تعریف، تجاوز، مقاربت (شامل نفوذ به واژن یا مقعد یا دهان توسط آلت تناسلی مرد یا سایر اندام‌های بدن یا یک شی)، با اجبار و عدم رضایت زن تفسیر می‌شود.

تجاوز

تجاوز

مصادیق متجاوز

تجاوز دارای مصادیق مختلفی می‌باشد که تشخیص و اثبات تجاوز جنسی بر عهده پزشکی قانونی است و این تشخیص گاهی به دلیل علایم ایجاد شده مانند پارگی و خون‌مردگی بسیار ساده و گاه به دلیل فقدان علامت‌های مربوطه غیرممکن است.

نزدیکی فرد بالغ با کودکان زیر ۱۳ سال حتی اگر با رضایت او باشد، تجاوز است و مجازات شدیدی دارد.

تجاوز نوعی خشونت جنسی است که معمولاً با  آمیزش جنسی همراه است و توسط فرد یا افرادی به رغم رضایت قربانی انجام می‌شود. این عمل می‌تواند با اجبار فیزیکی، تهدید، سوءاستفاده از قدرت یا با فردی که ناتوان یا کودک است رخ دهد.

در موارد تجاوز معمولا متجاوزگر قربانی خود را از قبل تحت نظر داشته و در فرصت مناسب اقدام به تجاوز می کند. تجاوز مذکر به مذکر و مؤنث به مؤنث هم در زندان‌ها شایع است و احتمال دارد که از بقیه موارد کمتر گزارش شود.

تجاوز

تجاوز

مجازات تجاوز

هرچند در قانون ایران برای متجاوز جنسی مجازات اعدام در نظر گرفته شده است، ولی در حقیقت این نوع مجازات و تعریف حدود تجاوز جنسی موجب شده تا در عمل صرفاً مرتکب‌‌های تجاوز‌های گروهی و سازمان یافته، به مجازات محکوم شوند.

نکته مهم در مورد ماده ۲۲۵ دایره تجاوز جنسی در صورتی که فرد قربانی به دلیل وعده ازدواج یا به اصطلاح فریب خورده با رضایت خویش تن به رابطه جنسی داده باشد تجاوز محسوب نمی‌شود زیرا به هر حال شخص به میل خود در رابطه جنسی ایفای نقش کرده است و طبق ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی در موارد زنای به عنف در صورتی که زن باکره باشد، شخص مورد نظر علاوه بر مجازات مقرر، بایستی نسبت به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل اقدام نماید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “تجاوز چیست؟ قوانین و مجازات آن را بشناسید

امکان ارسال نظر وجود ندارد.