دعوای ملاقات با فرزند

 

با توجه به مشکلاتی که طی دوران های اخیر پیش اماده از قبیل مشکلات اقتصادی و … متاسفانه زندگی های مشترک امروزی دچار مشکلات زیادی می شوند که در اخر به طلاق می انجامند.
هنگامی که زوجین در روابط خود دچار اختلافاتی، مسئله حضانت فرزندان و ملاقات با آنان تبدیل به موضوعی مهم می شود . این نکته قابل اهمیت است، هنگامی که هنوز والدین از هم جدا نشده اند، به دلیل آنکه معمولا حضانت با یکی از والدین است، اما طرف دیگر همچنان از حق ملاقات با فرزند خود برخوردار خواهد بود.
در صورتی که به علت طلاق یا هر دلیل دیگری پدر و مادر طفل در یک منزل زندگی نکنند، هر یک از والدین که طفل تحت حضانت او نیست، حق ملاقات فرزندش را دارد به این صورت که می توانند یا فرزند خود را برای مدتی نگهداری کنند و یا با فرزند خود برای ساعتی ملاقات کنند.
برخی اوقات به دلیل افزایش تنش ها و اختلاف ها بین والدین در خصوص ملاقات با فرزند به اختلاف می رسند، در این صورت باید به دادگاه مراجعه نمایند تا دادگاه جزئیات مربوط به ملاقات با فرزند قبل از طلاق را تعیین نماید. به همین دلیل در این مقاله به بررسی دعاوی ملاقات با فرزند توسط موسسه حقوقی اعتماد و اندیشه با سالها تجربه در زمینه مسائل حقوقی خواهیم پرداخت.

 

دعاوی ملاقات فرزند قبل از طلاق

یکی از نکاتی که همواره حائز دقت می باشد آن است که حضانت فرزند توسط یکی از والدین باعث آن نمی شود که دیگری از ملاقات با فرزند خود محروم شود. بر همین اساس مطابق ماده 1174 قانون مدنی در خصوص حق ملاقات فرزند قبل از طلاق اینگونه بیان می دارد که “در صورتی که به علت طلاق یا به هر جهت دیگر ابوین طفل در یک منزل سکونت نداشته باشند هر یک از والدین که طفل تحت حضانت او نمی باشد، حق ملاقات با فرزند خود را دارد “.

 

نحوه ملاقات با فرزند قبل از طلاق

مطابق ماده 1174 قانون مدنی در مورد زمان و مکان ملاقات با فرزند این چنین بیان می کند: ” تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوط به آن در صورت اختلاف میان والدین با دادگاه است . بنابر این، در صورتی که والدین در خصوص نحوه ملاقات با فرزند قبل از طلاق، مثلا زمان و مکان آن به اختلاف برسند، بایستی به دادگاه مراجعه نمایند”. در این حالت، دادگاه زمان و مکان ملاقات با فرزند را تعیین می کند.
دادگاه واجد صلاحیت جهت رسیدگی به دعوای ملاقات با فرزند قبل از طلاق، “دادگاه خانواده” می باشد. در این راستا می توان برای ملاقات با فرزند، دادخواست ملاقات با فرزند قبل از طلاق را به دادگاه تقدیم نمود که دادگاه نحوه ملاقات با فرزند قبل از طلاق را مشخص می‌ کند.

تعیین مکان ملاقات بر چه مبنایی مشخص می شود

در هنگام تعیین حضانت فرزند به هنگام جدایی یا قبل از جدایی محل ملاقات می باشد. متأسفانه برخی از والدین به تعهدات خود مبنی بر تهیه مقدمات ملاقات عمل نکرده و به ناچار با دخالت نیروی انتظامی و توسل به قوای مجریه ملاقات با فرزند انجام می شود.
از این رو برخی از دادگاه ها برای حل این مشکل، کلانتری را محل ملاقات با فرزند قرار می دهند. در حالی که انجام این کار به کودک آسیب روحی و روانی جدی وارد می کند و ترس و اضطراب ناشی از این ملاقات ها آرامش روحی او را در معرض خطرات جدی قرار می دهد.

 

ملاقات و حضانت فرزند توسط وکیل چه مزایایی به همراه دارد

موسسه حقوقی اعتماد و اندیشه با توجه به شناخت مواد و روش های قانونی میتواند تا در کمترین زمان و اسیب به کودک اختلافات ازین قبیل را برطرف ساخته و شما را به مقصود خودتان برساند برخی دیگر از مزایای اختیار وکیل به شرح زیر می باشد:

  • در کوتاه ترین زمان وکیل ملاقات با فرزند را هماهنگ می کند
  • نیازی به حضور مادر و پدر در دادگاه نمی ‌باشد.
  • نیازی به حضور زن و مرد در شورای حل اختلاف نمی ‌باشد.
  • اگر مادر و پدر توافق داشته باشند وکیل مطابق توافقنامه عمل خواهد کرد.
  • با توجه به مصلح فرزند و تمایل او وکیل می تواند برای گرفتن حضانت فرزند هم اقدام کند.