طلاق بائن غیر مدخوله


ایجاد شده در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ تعداد بازدید : 47


 
 
یکی از انواع طلاق ، طلاق بائن می باشد که در آن ، مرد نمی تواند در طول مدت عده به زن رجوع نماید. بر اساس قانون مدنی ، یکی از انواع طلاق بائن ، طلاق بائن غیر مدخوله است . یعنی این که زن و مرد با هم رابطه زناشویی نداشته اند و پیش از وقوع رابطه زناشویی ، از هم طلاق بگیرند.
این نوع طلاق تحت عنوان طلاق غیر مدخوله یا طلاق بائن غیر مدخوله شناخته می شود. 
 تعریف طلاق بائن 
یکی از اقسام طلاق ، طلاق بائن است.در طلاق بائن ، بر خلاف طلاق رجعی مرد نمی تواند در طول مدت عده زن ، از طلاق رجوع کند و به زندگی مشترک بازگردد. برای اینکه بدانیم طلاق در چه صورت از نوع طلاق بائن می باشد،باید به ماده ۱۱۴۵ قانون مدنی توجه نماییم . بر اساس این ماده ، انواع طلاق بائن عبارت است از:
طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود ؛
طلاق زن یائسه ؛
طلاق خلع و مبارات ؛
همانگونه که اشاره شد،یکی از موارد طلاق بائن،طلاقی است که قبل از نزدیکی واقع شود.بنابراین،در صورتی که زن و مرد با هم رابطه زناشویی نداشته باشند،طلاق آنها از نوع طلاق بائن است . حکمی که دادگاه برای طلاق زن و مرد صادر می کند،همواره نوع طلاق را درج می نماید. بنابراین ، در صورتی که بر روی حکم طلاق ، عبارت " طلاق بائن غیر مدخوله " یا " طلاق غیر مدخول " درج شود ، به این معناست که طلاق از نوع طلاق بائن می باشد و زن و مرد رابطه زناشویی نداشته اند. 
عده طلاق بائن غیر مدخوله
حال سوال این است :
آیا طلاق بائن غیر مدخوله عده دارد و میزان آن چقدر است؟
طلاق بائن غیر مدخوله عده ندارد. در واقع،به دلیل اینکه زوجه هنوز باکره است و روابط زناشویی رخ نداده است ، به محض اینکه زن و مرد از هم طلاق گرفتند، زن می تواند مجددا ازدواج کند و نیازی به نگه داشتن عده نیست.


نویسنده : دکتر سید امیر حسین بحرینی